Fabryka Tesli w Berlinie c.d.

Grünheide za kilka lat będzie kojarzone z samochodami elektrycznymi produkowanymi przez koncern Tesla. To miejsce w południowo-wschodniej części Berlina, niedaleko lotniska Berlinczycy kojarzą z zamieszkaniem opozycjonisty z czasów DDR -Roberta Havemanna. Jego mały dom przy Möllensee stoi do dzisiaj.
Drewniana skrzynka sprzed dziesięcioleci, jest zawieszona na ścianie domu. Widnieje tam nazwisko HAVEMAN. Z szacunku dla słynnego poprzednika nowi mieszkańcy pozostawili skrzynkę.
Robert Havemann to czołowy krytyk dawnego systemu. Chemik , który w czasie wojny należał do grupy oporu. Został aresztowany i skazany na śmierć w 1943 r. przez Sąd Ludowy pod rządami Rolanda Freislera. Koledzy byli w stanie zapobiec jego egzekucji, odwołując się do jego „związanych z wojną” badań, które mógł kontynuować w więzieniu w Brandenburgii. Tutaj spotkał więźnia Ericha Honeckera. W pierwszych latach NRD Havemann był jednym z wiodących naukowców i dyrektorem Instytutu Chemii Fizycznej Uniwersytetu Humboldta. Został członkiem Izby Ludowej. Pod koniec lat pięćdziesiątych jego krytyka struktury socjalizmu w NRD narastała. Otwarcie dyskutował w latach 1963/64 w serii wykładów na temat „Naukowych aspektów problemów filozoficznych”. Coraz więcej słuchaczy z całej NRD przybywało do Berlina , aby wysłuchać jego myśli na temat prawdziwej wolności, demokracji i rewolucyjnego zreformowanego socjalizmu. Havemann stracił swoje stanowiska. Ale jego przeszłość jako bojownika ruchu oporu i znajomość więzienna z Erichem Honeckerem uchroniły go przed dalszymi represjami. Przewodnik po Berlinie oprowadzi Was „szlakiem opozycjonistów w DDR” Zapraszamy do Berlina.