Futurium w Berlinie otwarte! od 5.09.2019

Zapraszamy do nowo-powstałego obiektu doświadczalnego. Poeksperymentujemy, doświadczymy- nauka , technika, przyroda.
W czasie zwiedzania Berlina z przewodnikiem zajrzymy do Futurium!

ze strony:

https://www.schuessler-plan.de

Przestrzeń dla przyszłości
Budowane obecnie Futurium, zwane także „Haus der Zukunft”, prezentować będzie innowacje techniczne po części jako muzeum, po części jako laboratorium. Ekskluzywna jest już sama jego lokalizacja nad Szprewą – pomiędzy Reichstagiem, berlińskim Dworcem Głównym a Urzędem Kanclerza Niemiec – przysłowiowe „dwa kroki” od Ministerstwa ds. Nauki i Rozwoju.
Naszej spółce powierzony został projekt nośności tej futurystycznej budowli. Bardzo złożone okazały się wychodzące poza obrys fundamentów skrzydła budynku z olbrzymimi połaciami ścian, zawieszone w powietrzu schody, jak i szczególne wyposażenie techniczne tej budowli. Futurium zostało bowiem zaprojektowane przez biuro Richter Musikowski Architekten jako budynek więcej niż pasywny. Odpowiada on tzw. złotym standardom wg niemieckiego systemu klasyfikacji budynków (niem. BNB).
Rozpostarte skrzydła
Ta modernistyczna bryła budynku z daleko w powietrze sięgającymi „skrzydłami” i z umieszczonymi pod nimi wejściami tworzy nowe miejsca użyteczności publicznej – nad Szprewą i od strony portu. Wyrastające poza granice fundamentów całkowicie przeszklone fasady, za którymi znajdą się sale wystawowe Science Center, oraz użytkowy dach stworzą wspaniałą platformę widokową, z której roztaczać się będzie niezwykły widok na miasto i przepływającą przez nie Szprewę.
Z punktu widzenia projektu nośności wyzwaniem okazały się skrzydła mieszczące pomieszczenia wystawowe. Szczególnie ich zewnętrzne części cechują się znacznymi obciążeniami skupiającymi się w obrębie legarów stropowych i fasad. Z tego powodu nad dwoma wejściami głównymi mieszczącymi się na poziomie 0, i schowanymi pod skrzydłami budynku, zainstalowano cięgna podtrzymujące stropy przytwierdzone do niewidocznych, gdyż ukrytych na dachu, dźwigarów. Są to dwie stalowe konstrukcje skrzynkowe o rozpiętości 32 m, które przejmują obciążenia wiszących w powietrzu masywnych szklanych fasad i przekierowują je w stronę posadowienia budynku.
Modelowanie w 3D za pomocą systemu BIM
BIM (ang. Building Information Modeling) jest metodą służącą do partnerskiego projektowania i użytkowania wszelkiego typu obiektów: budynków, obiektów inżynierskich, infrastruktury komunikacyjnej. W jednym, centralnym modelu 3D stopione są wszelkie dane z zakresu architektury, techniki, fizyki i funkcjonalności. System ten ułatwia międzybranżową komunikację, wprowadza transparentność i podnosi jakość dostępnych danych. Gwarantuje on, iż nie umykają ważne szczegóły, a wystąpienie błędu redukowane jest do minimum.
Zleceniodawca
Bundesanstalt für Immobilienaufgaben (Niemiecki Urząd ds. Nieruchomości) oraz BAM Deutschland AG
Architektura
Richter Musikowski GmbH, BAM Deutschland AG (fazy 4 i 5)
Dane techniczne
Powierzchnia wystaw: 3.200 m²