Olimpiada w Berlinie-Jessie Owens i Adi Daschler

Igrzyska olimpijskie 1936 roku w stolicy III Rzeszy miały być pokazem siły nazistowskich Niemiec. Rasistowską propagandę nazistów ośmieszył czarnoskóry Amerykanin, czterokrotny zdobywca złotego medalu Jessie Owens.

Bezpośrednio po igrzyskach w Berlinie powstał mit, że Hitler, rozwścieczony triumfem Afroamerykanów, odmówił pogratulowania Owensowi zwycięstw, ponieważ nie podał mu ręki. 
Prasa donosiła jednak, że niemiecki przywódca dał amerykańskiemu sprinterowi przyjazne pozdrowienie.Tak też odbierał to Owens. 
Co zaskoczyło Owensa? zachowanie prezydenta USA Roosevelta – który nigdy nie zaprosił Owensa do Białego Domu ani nie pogratulował triumfu – „Hitler mnie nie zlekceważył – to nasz prezydent mnie zignorował”, powiedział kilka miesięcy po igrzyskach Owens.

Niemiecki twórca marki Adidas- Adolf „Adi” Dassler nie postrzegał igrzysk berlińskich jako narzędzia nazistowskiej propagandy, ale jako szansę na rozpoczęcie swojego skromnego biznesu z butami sportowymi. Buty Adiego zakładali nie tylko niemieccy sportowcy, ale także Owens. Triumf Amerykanina pomógł rozwinąć firmę Adi Dasslera.

Zapraszamy do Berlina. Zwiedzimy Olimpiastadion, przejdziemy się ulicą Jessiego Owensa.

Podczas zwiedzania Berlina dowiemy się ciekawostek związanych ze stadionem Olimpijskim i wydarzeniami sportowymi na przestrzeni (prawie) wieku.

(