Co zobaczyć w Berlinie w jeden dzień

Brama Brandenburska- stała się symbolem jedności Berlina i Niemiec. Jej powstanie nie miało wydzwięku politycznego.
Brama Brandenburska wykonana została z piaskowca i jest jednym z największych i najpiękniejszych dzieł niemieckiego klasycyzmu. Powstała w latach 1788–1791 wg. projektu Carla Gottharda Langhansa.Zleceniodawca budowy bramy to król pruski Fryderyk Wilhelm II .Miała stanowić reprezentacyjne zakończenie bulwaru Unter den Linden.
Quadriga na Bramie Brandenburskiej
W 1793 r. na bramie umieszczono projekt Johanna Gottfrieda Schadowa -Kwadrygę (Quadriga) Po klęsce Prus w 1806 roku Napoleon zabrał Kwadrygę do Paryża. Ale dzięki zwycięstwu sojuszu została zwrócona osiem lat później i umieszczona na bramie.
Podczas działan wojennych w 1945 r. Brama Brandenburska została poważnie uszkodzona. 22 grudnia 1989 r. nastąpiło” otwarcie bramy” po latach podziału miasta. Przy bramie od strony zachodniej i wschodniej zgromadziło się ponad 150 tys. mieszkańców Berlina. Kwadryga zostałąa powaznie uszkodzona przez uradowanych mieszkańców. Po krótkim czasie , odrestaurowana wróciła na swoje

Pomnik pomordowanych Żydów -znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Brandenburskiej. Został uroczyście otwarty po dwóch latach budowy 10 maja 2005 r. Na prawie 19 000 m² zainstalowano 2711 steli różnych wysokości. Projektantem obiektu jest nowojorski architekt Peter Eisenman.
Dostępne pole stel uzupełnia „Centrum Informacyjne”. Wystawa stała to historyczny wgląd w prześladowania i eksterminację Żydów w Europie. W szczególności tematyka obejmuje nazistowską politykę Holokaustu. Przedstawione są losy rodzin Żydowskich oraz miejsca prześladowań i eksterminacji w Europie. Faliste pole składa się z ponad 2700 steli o różnych Odwiedzający moga przechodzić między stelami. Nierówne, delikatnie opadające podłoże i nieregularnie wysokie stele tworzą poczucie niepewności, niestabilności i zagubienia.

CENTRUM ANNE FRANK
Anne Frank Center to niemiecka organizacja partnerska Domu Anny Frank w Amsterdamie. Dzięki wystawom i ofertom edukacyjnym ośrodek przypomina Anne Frank i jej dzieło-pamiętnik. Tworzy miejsca nauki, w których dzieci i młodzież zajmują się historią i łączą ją ze swoim obecnym światem. Uczą się brać na siebie odpowiedzialność społeczną i pracować na rzecz wolności, równości i demokracji.
Centrum Anne Frank wdraża projekty w całym kraju i opracowuje materiały dotyczące historii narodowego socjalizmu i Holokaustu, a także antysemityzmu, rasizmu i dyskryminacji.
Centrum Anne Frank znajduje się w Berlinie i jest stowarzyszeniem non-profit.Anne Frank urodziła się we Frankfurcie nad Menem w 1929 roku jako dziecko żydowskich rodziców. Jej rodzina w 1933 r.przeniosła się do Amsterdamu. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Holandii Anne Frank i jej rodzina ukrywali się w latach 1942–1944 . Tam Anne Frank napisała swój światowej sławy pamiętnik.
Anne Frank i jej rodzina zostali deportowani. Anne Frank zmarła w 1945 r. w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen w wieku 15 lat. Publikując swój dziennik, Anne Frank stała się symbolem milionów Żydów, którzy padli ofiarą nazistowskiej rasistowskiej polityki eksterminacji.