Dzień Matki w Niemczech

Każdego roku w drugą niedzielę maja Niemcy obchodza Dzień Matki .Co ciekawe, tradycję tę ukształtowali niemieccy hodowcy kwiatów, a Dzień Matki obchodzony jest w Niemczech od 1923 roku. Przewodnik turystyczny zaprasza wszystkie mamy na zwiedzanie Berlina.

Słupy ogłoszeniowe w Berlinie

Wynalazek słupów ogłoszeniowych przypisuje się Ernestowi Litfassowi (1816-1874), niemieckiemu wydawcy i drukarzowi. Wcześniej w miastach afisze teatralne i ogłoszenia umieszczane były wszędzie: na domach, plotach i wszelkich powierzchniach, nadających się na ten cel. Litfass wpadł na pomysł, jak uporządkować ten chaos reklamowy w Berlinie, a przy okazji zarobić. 5 grudnia 1854 r. otrzymał on koncesję na ustawienie specjalnych kolumn, przeznaczonych do „publikacji” bezpłatnych rozporządzeń władz i policji oraz komercyjnych ogłoszeń prywatnych. Pierwszy slup ogłoszeniowy postawiono 15 kwietnia 1855 roku. Wkrótce słupy Litfassa (niem. Litfaßsäule) zaczęły się pojawiać jak przysłowiowe grzyby po deszczu także w innych niemieckich miastach. Oprócz klasycznych słupów ogłoszeniowych, na ten cel przebudowywano też pisuary i miejskie studzienki. Moda na słupy ogłoszeniowe pojawiła się i w innych miastach europejskich.  Podczas zwiedzania Berlina z przewodnikiem, zobaczą Państwo kilkanaście słupów ogłoszeniowych, które wciąż spełniają swoją rolę-są jednym z mediów informującyh lokalną społeczność o wydarzeniach kulturalnych w Berlinie. A tych nie brakuje w ciągu całego roku.

Korzystałam z bloga
 Śladami Marianny – przewodnik dla prawnuczki

Litfasssäule am Litfassplatz, Berlin,BROKER/Karl-HeinzxSpremberg

Oberbaumbrücke w Berlinie-most na rzece Szprewa


Krótka opowieść przewodnika po Berlinie o moście Oberbaum… Most znajduje się na dawnej granicy miasta, gdzie w 1732 r. wybudowano ośrodek pobierania myta. Wybudowano drewniany most zwodzony, który służył jako brama do miasta. Nazwa Oberbaumbrücke wywodzi się od ciężkiego pnia drzewa pokrytego metalowymi kolcami, który służył jako słup do blokowania rzeki w nocy i zapobiegania przemytowi.W 1879 roku drewniany most został gruntownie przebudowany. Mierzący 154 metry stał się najdłuższym mostem w Berlinie, ale nie był wystarczająco długi, aby obsłużyć ruch uliczny. Powstały plany nowego kompleksu z kamienia. Firma Siemens & Halske, która planowała budowę metra w Berlinie, nalegała na powstanie węzłą kounikacyjnego dla pojazdów drogowych, p i kolejowych. . Nowy most został otwarty w 1896 roku po dwóch latach budowy. Architekt i urzędnik Otto Stahn (1859-1930) zaprojektował bramę miejską w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego z wieloma elementami dekoracyjnymi, takimi jak ostrołukowe łuki, sklepienia krzyżowe i herby. W 1902 r. otwarto pierwszy odcinek metra. Po tym, jak Berlin przejął w 1920 r. kilka innych gmin, most Oberbaum przebiegał przez kilka nowych dzielnic: Friedrichshain i Kreuzberg. W kwietniu 1945 r. Wehrmacht wysadził środkową część mostu, aby uniemożliwić Armii Czerwonej jego przekroczenie. Po zakończeniu wojny Berlin został podzielony na cztery sektory. Most Oberbaum przecinał sektory amerykański i sowiecki. Do połowy lat pięćdziesiątych przez most z łatwością mogli przejść piesi, pojazdy mechaniczne tramwaj.
Po upadku muru berlińskiego w 1989 roku i zjednoczeniu Niemiec most został przebudowany i przywrócony do pierwotnego wyglądu, choć z nową stalową częścią środkową, zaprojektowaną przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava.
Podczas zwiedzania Berlina z przewodnikiem, zobaczycie Państwo ten niezwykły most.

Przewodnik po Berlinie

przewodnikpoberlinie.strefa.pl 
cena uslugi
Ile kosztuje przewodnik turystyczny po Berlinie w 2022?
Standart- godzina to 50 Euro. Grupa do 50 osób. W czasie najwyższego ruchu turystycznego. Do kazdej grupy podchodzimy indywidualnie. Warto zapytać!

Berlin-Umweltzone 2022 -zielona plakietka w roku 2022


Berlin – Przyjazd autem – Umweltzone/zielona plakietka -2022
W Berlinie obowiązuje strefa zielona/ekologiczna, czyli tzw. Umweltzone. Granica zielonej strefy (od południa) znajduje się przy wjeździe do miasta na Tempelhofer Damm. Przewodnicy po Berlinie często umawiają się z turystami w tym miejscu. Znajduje się tam również Park& Drive. Można zostawić bezpiecznie auto.
Aby wjechać autem do centrum miasta Berlina, w strefę zieloną należy posiadać naklejkę UMWELTZONE. Czyli posiadać wszelkie katalizatory wymagane przez ochronę środowiska. Jeśli nie posiadamy, otrzymamy mandat przy ewentualnej kontroli. Wysokość mandatu to 40 Euro. Naklejkę można zamówić przez Internet a w Niemczech na stacjach ADAC i niektórych benzynowych. Pamiętajmy o tym przed wyjazdem do Berlina. Nawet nowe auta produkcji 2022 muszą mieć tę naklejkę. Koszt naklejki to 5 Euro (2022)

Jeśli decydujemy się zwiedzić Berlin z przewodnikiem, optymalna opcja jest pozostawienie auta na jednym z parkingów Park &Ride i przemieszczać się wspaniale zorganizowaną komunikacja miejska w Berlinie. Metrem, kolejką naziemną i autobusami miejskimi dotrzemy do wszystkich atrakcji Berlina Wschodniego i Zachodniego.

Większość czasu zwiedzania Berlina z przewodnikiem odbywa się pieszo. Proponujemy turystom rejsy statkiem po Szprewie. Z perspektywy statku można zobaczyć wszystkie nowoczesne i zabytkowe obiekty Berlina. Zwiedzanie Berlina z polskojęzycznym przewodnikiem to minimum 5 godz.

Wagner w Berlinie


Wystawa „Richard Wagner i niemieckie uczucia”
W Niemieckim Muzeum Historycznym zlokalizowana jest wystawa poświęcona Ryszardowi Wagnerowi i jego wpływowina Niemcy. Zapraszamy do końca września 2022 r. do Niemieckiego Muzeum Haistorii przy aleii pod Lipami/ Unter der Linden.