Zapraszamy do zwiedzania Centrum Anny Frank (Anne Frank Zentrum) w Berlinie

Anne Frank urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie nad Menem. Jej siostra Margot była o trzy lata starsza. W tym czasie w Niemczech sytuacja gospodarcza nie wygladała ciekawie: wiele osób jest bezrobotnych, społeczeństwo jest biedne.W tym czasie Adolf Hitler i jego partia zdobywa coraz więcej zwolenników. Hitler nienawidzi Żydów i obwinia ich za wszystkie problemy w kraju. Wykorzystuje antysemickie uczucia panujące w Niemczech. Z powodu antysemityzmu i złej sytuacji ekonomicznej Otto i Edith Frank, rodzice Anne, decydują się na przeprowadzkę do Amsterdamu. Otto zakłada tam firmę, która handluje pektyną.
Anne czuje się w Holandii jak w domu. Uczy się języka, zaprzyjaźnia się ze szkolnymi kolegami-i chodzi do pobliskiej szkoły holenderskiej. Ojciec ciężko pracuje. Otto próbuje założyć firmę w Wielkiej Brytanii, ale bezskutecznie.1 września 1939 r.gdy Anna miała 10 lat, hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Rozpoczyna się druga wojna światowa. Niedługo potem, 10 maja 1940 roku, naziści najechali również Holandię. Pięć dni później armia holenderska poddaje się. Stopniowo okupanci uchwalali coraz więcej praw i rozporządzeń, które utrudniają Żydom życie. Na przykład nie mogą już wchodzić do parków, kin i sklepów. Ze względu na te zasady Anne może odwiedzać coraz mniej miejsc. Jej ojciec traci firmę. Wszystkie dzieci żydowskie, w tym Anna, muszą przejść do szkół żydowskich. Żydzi muszą nosić na ubraniu żółtą gwiazdę i krążą plotki, że wszyscy będą musieli opuścić Holandię. Kiedy Margot otrzymała zaproszenie do pracy w nazistowskich Niemczech dniu 5 lipca 1942 roku, jej rodzice byli podejrzliwi.Postanawiają się ukryć. Rodzina ukrywała się, aby uniknąć prześladowań, a na tyłach budynku swojej firmy przy Prinsengracht 263 ojciec Anny od wiosny 1942 roku urządzał tajną kryjówkę. Pomagają mu w tym byli pracownicy. Niedługo później do kryjówki wchodzą kolejne cztery osoby. Jest bardzo ciasno,ponuro i cicho.
Ania pisze swoje pamiętniki . W dniu swoich trzynastych urodzin, kiedy rodzina jeszcze się nie ukrywała, Anne otrzymuje pamiętnik, któy wykorzystuje włąśnie wtedy. Podczas dwóch lat ukrywania Anne pisze o wydarzeniach z Tajnego Aneksu, ale także zapisuje swoje uczucia i myśli. Pisze też krótkie historie, zaczyna powieść i kopiuje fragmenty książek, które czyta, w pięknym zeszycie zdaniowym. Pisanie pomaga jej przetrwać dni w ukryciu. Kiedy minister kultury holenderskiego rządu, który przebywał na wygnaniu w Wielkiej Brytanii, korzysta z Radia Oranje, aby wezwać ludność do prowadzenia dzienników i innych dokumentów z okresu wojny cdn.

Sylwester w Berlinie?

Nie ma jeszcze zatwierdzonych planów. Organizatorzy mieli nadzieję, że przy Bramie Brandenburskiej będą mogli świętować z oficjalnie jeszcze dozwolonymi maksymalnie 5000. osób. Natomiast wiadomo że jeden z tradycyjnych jarmarków bożonarodzeniowych na Breitscheidplatz przy kościele pamięci Cesarza Wilhelma odbędzie się w bardzo skromnej formie. Foto: Imago

Od 8.11.2020 r. ruch kolejowy do i z Polski został poważnie ograniczony
Ze względu na środki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania sie wirusa ruch pociągów między Niemcami a Polską jest ograniczony. Deutsche Bahn radzi podróżnym, aby dowiedzieli się więcej przed rozpoczęciem podróży na www.bahn.de/aktuell.
W ruchu kolejowym do Polski od niedzieli istnieją znaczne ograniczenia i odwołania pociągów. Obostrzenia wprowadza Polska. Firma DB mówi o poważnych zakłóceniach.
Dotyczy to między innymi trasy kolejowej Berlin-Angermünde-Szczecin. Z Tantow w kierunku Szczecina niektóre połączenia tam iz powrotem zostały całkowicie anulowane.
Połączenie kolejowe Berlin-Frankfurt nad Odrą-Warszawa działa zgodnie z planem.

Historia lotniska Tegel

Tegel-Na początku XX wieku dawny teren łowiecki królów pruskich służył jako strzelnica artyleryjska. Utworzono tam pierwszy pruski batalion sterowców, który wraz z wybuchem I wojny światowej przekształcił się w wydział służący do szkolenia polowych oddziałów sterowców. W 1906 roku powstał pierwszy hangar dla sterowców, który po I wojnie światowej musiał zostać zburzony ze względu na postanowienia traktatu wersalskiego.

Pierwsza strzelnica rakietowa została otwarta w 1930 roku, a podczas II wojny światowej miejsce to służyło jako poligon dla pułków przeciwlotniczych Luftwaffe. Po drugiej wojnie światowej początkowo na mocno zbombardowanym terenie planowano osiedle działkowe, ale odrzucono ten pomysł, ponieważ wszędzie porozrzucane byly niewypały i pozostałości amunicji.

Kiedy Związek Radziecki zablokował zachodnią część miasta w 1948 roku, w ciągu 90 dni zbudowano prowizoryczne lotnisko dostępne dla transportu powietrznego.
( tzw. Blokada Berlina Zachodniego)
Pierwszy regularny cywilny lot rozkładowy odbył się w 1960 roku.
Obiekty lotniska Tegel-Süd powstały w duchu lat 60. i 70. XX wieku. Uwagę architektów skupiły geometryczne kształty. Heksagonalna konstrukcja, która – jak to nazwano w opisie – „uroczyście otwiera się na miasto” została oddana do użytku 5 lat po wmurowaniu aktu erekcyjnego . Mówiło się też o „lotnisku samochodowym” – zaledwie 35 metrów odległości od taksówki do drzwi samolotu.
Uroczystość inauguracji „Tegel-Süd”, wcześniejszej nazwy kosztującego 430 milionów marek zachodopniemeckich obiektu, miała miejsce 23 października 1974 r. W „dwa wspaniałe dni” 110 000 ciekawskich mieszkańców Berlina Zachodniego zgromadziło się na imprezie otwarcia.
Ale początek nie był bynajmniej wspaniałą historią sukcesu portu lotniczego.
Prawie rok po otwarciu Senatu Berlina port lotniczy zwabił dwie główne linie lotnicze British Airways i Pan Am z Tempelhof do Tegel. „Całkowity termin przeprowadzki” musiał zostać przesunięty .
Od 1960 roku – miejsce to znajdowało się w sektorze francuskim – Air France składowało tutaj swoje samoloty w prowizorycznych barakach. Linia rozpoczęła cywilne operacje lotnicze z Super Constellation, który w tamtych czasach był uważany za najbardziej elegancki samolot swojej epoki. Od 1964 roku Pan Am wysyłał stąd samoloty na bezpośrednie loty do Nowego Jorku.
Nazwę „Otto Lilienthal” nadano dopiero w 1988 roku.

Żegnaj Tegel

8 listopada 2020 żegnamy lotnisko Tegel. Powstało w roku 1948 r. w Berlinie Zachodnim, w północnej części. Żegnamy lotnisko i mówimy Danke TXL.

Foto: Gerhard Leber