Koncert charytatywny w Filharmonii Berlińskiej

Koncert charytatywny, styczeń 2020 r
W niedzielę, 26 stycznia 2020 r. o godz. 11 odbędzie się charytatywny koncert w sali wielkiej Filharmonii Berlińskiej. Tytuł koncertu: „Freiheitsklänge” Stabsmusikkorps of the Bundeswehr . Wpływy z koncertu zostaną wykorzystane na przebudowę historycznych fasad Pałacu Berlińskiego.
Bilety w cenie 25,00 EUR będą dostępne od 16 grudnia 2019 , za pośrednictwem telefonicznego dystrybutora biletów Papagena (tel. 030 – 479 974 47) oraz w Internecie przez Eventim www.eventim.de . Zniżki są dostępne dla emerytów, studentów, bezrobotnych, personelu Bundeswehry. Bilet zniżkowy kosztuje 18,00 Euro.

Przesunięcie terminu otwarcia zamku z listopada 2019r. na 2020 r .

Wielu podwykonawców na budowie nie było w stanie ukończyć prac na czas z powodu niedoboru siły roboczej. W zależności od lokalizacji na placu budowy codziennie brakowało do 200 wykwalifikowanych pracowników. Stan ten utrzymuje się od dwóch lat. Najbardziej widocznym tego przykładem jest kopuła, która miała zostać przekazana wiosną 2019 r. Firma odpowiedzialna za prace budowlane przy kopule nie była w stanie zlecić zadań podwykonawcom, nikt nie miał wystarczających zasobów i natychmiast dostępnych mocy.

Ponadto wystąpiły wady techniczne w konstrukcji technologii klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji, które nie były od razu widoczne .Aby móc przetestować ich działanie, potrzebna jest odpowiednia pogoda: można to będzie zrobić latem 2020 roku w wysokich temperaturach zewnętrznych.

Na ceremonię otwarcia jesienią 2019 r. zaplanowano wyjątkowo piękną wystawę wyrobów z kości słoniowej. Najcenniejsze dzieła sztuki z muzeów światowych miały zostać przywiezione do Berlinskiego Zamku. Kuratorzy światowych muzeów wycofali swoje przyrzeczenia , gdy okazało sie że otwarcie zamku nie nastąpi w planowanym terminie.

Poza tym słynne łodzie z Morza Południowego, które były przechowywane na Forum Humboldta w 2018 r. nadal znajdują się w klimatyzowanych skrzyniach transportowych.

Ze względu na przeprowadzkę, która rozpocznie się dopiero latem 2020 r. otwarcie zamku zaplanowane będzie etapami. Przeniesienie Muzeów Dahlem, Kolekcji Berlina i Uniwersytetu Humboldta na Forum Humboldta z dziesiątkami tysięcy eksponatów musi nastąpić cyklicznie, etapami.


Nowe centrum informacji o zamku.


Po tymczasowym rozwiązaniu z dwoma centrami informacyjnymi z Förderverein (Forum przed budową zamku i sklepem przy Werderscher Markt 12), Förderverein wkrótce zbuduje kontener wystawieniczy po stronie Lustgarten (Schlossplatz 5, 10178 Berlin )
Na tej wystawie będzie mozna zapoznać się z historycznym obiektem i aktualną rekonstrukcją. Np. uzyskać informacje o planach, modelach i rzeźbach, a także o unikalnej technice rzeźbienia w kamieniu przy powstawaniu elewacji. Znajdzie się tam sklep ze specjalistyczną literaturą. Otwarcie centrum informacyjnego zaplanwano na 8.grudnia 2019 r.

Przewodnik po Berlinie zaprasza Państwa na uroczyste otwarcie i zwiedzanie obiektu latem przyszłego roku.